YBS309U-BİLGİ TOPLUMU VE E-DEVLET – Ünite 4: Dünyada e-Devlet Uygulamaları (Özet)

YBS309U-BİLGİ TOPLUMU VE E-DEVLET

Ünite 4: Dünyada e-Devlet Uygulamaları


E-devlet’in nasıl kurulduğunu ifade edebilecek

Dünyada e-devlet uygulamaları, 1991 yılının başlarında ABD’nin Ulusal Performansının Gözden Geçirilmesi Bilgi Teknolojisi Raporunda yer alan bir bilgiye göre, “elektronik bankacılık” yönetimiyle başlamıştır. Elektronik bankacılığın toplumda kullanımı artmasıyla birlikte, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri, e-devlet kavramını somutlaştırmıştır. E-devlet kavramını kullanarak, ulusal hizmet kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu ulusal hizmet kavramı, toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sağlıklı yaşam olgusunun oluşturulması, zamanın etkin ve verimli kullanılması unsurlarına önem vermiştir. E-devlet kavramı, örneğin politik öncelikler, hedeer, karar vericilerin amaçları, ülkenin sosyal ve ekonomik arka planı gibi çeşitli temel nedenlerle oluşturulmuştur.


Dünya’da e- devlet uygulamalarını açıklayabilecek

Dünya çapında e-devlet uygulamalarının durumu hakkında Brown Üniversitesi bünyesinde 2003 yılında yapılmış olan bir araştırmanın sonuçlarına göre, devlet internet sitelerinin yalnızca % 12’sinde sunulan hizmetler tamamen çevrim içi olarak gerçekleşmektedir. Ülkeler genel e-devlet performans ölçümlerinde büyük farklılıklar göstermekte olup, en yüksek performans değerine sahip ülkeler, Tayvan, Güney Kore, Kanada, A.B.D, Şili, Avustralya, Çin, İsviçre, İngiltere ve Singapur’dur; dünyada e-devlet uygulamalarının performansı bakımından bölgelere göre de büyük farklılıklar bulunmakta, bu bakımdan Kuzey Amerika başta gelmekte, bu bölgeyi Asya, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Güney Amerika, Orta Amerika, Pasifik Okyanusu Adaları, Rusya ve Orta Asya ve son olarak Afrika izlemekte, ancak her bir bölge 2001 yılına göre çeşitli düzeylerde ilerleme kaydetmektedir.


E-Avrupa’yı açıklayabilecek bilgi ve beceriye sahip olabilecek

Avrupa Birliği (AB), incelemeler yaparak internet ve bilişim teknolojilerinin ilerlemenin, e-devlet uygulamalarına geçmek için önemli olduğuna karar verilmiştir. Avrupa Komisyonu tarafından Aralık 1999 yılında Avrupa ülkeleri E-Avrupa Girişim planı geliştirilmiştir. Bu planının amacı, kamu kuruluşlarının kendi aralarında daha etkin ve verimli işler yapabilmek ve vatandaşa yönelik hizmet ve kurulan ilişkilerde gelişme ve ilerleme sağlanmaktır. Bu plan önemliydi çünkü e-devlet uygulamalarıyla AB’nin dünya çapında öneminin artacağına inanılmaktaydı. Komisyon, e-Avrupa’nın ilk aşaması olan e-Avrupa 2002 Eylem Planının Taslağını 24 Mayıs 2000 tarihinde tamamlamıştır. Avrupa Komisyonu, 24 Mayıs 2000’de E-Avrupa girişimi taslak eylem planını kabul etmiştir. 19-20 Haziran 2000’deki AB Zirvesinde E-Avrupa girişimi eylem planı resmen kabul edilmiştir. E-Avrupa girişiminin eylem alanları dört önemli kısımda toplanmıştır. Bunlar, araştırmacılar ve öğrenciler için daha ucuz ve daha hızlı internet, güvenli ağlar ve akıllı kartlar.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
%d bloggers like this: