YBS309U-BİLGİ TOPLUMU VE E-DEVLET – Ünite 8: e-Devletin Sorunları ve Geleceği (Özet)

YBS309U-BİLGİ TOPLUMU VE E-DEVLET

Ünite 8: e-Devletin Sorunları ve Geleceği


Geleneksel devlet uygulamalarında yaşanan sorunları tanımlayabilme

Geleneksel devlet uygulamaları kapsamında, devlet işleyişinden ve hiyerarşik yapıdan kaynaklanan bürokratik sorunlar, devlet hizmetlerinin sunumu ve devlet işleyişinde şeffaflık ve hesap verebilirliğe ilişkin sorunlar, tüm devlet kurumlarının işleyişlerine etkide bulunabilecek finansal sorunlar ve istihdam sorunlarıyla yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Geleneksel devletin bu sorunlarla mücadele etme anlamında birçok önleminin yanında e-Devlet projesi söz konusu sorunların çözümlenmesinde önemli bileşenler içermektedir.


E-Devletin sorunlarını açıklayabilme

E-Devlet projesi devlet hizmetlerine yönelik birçok yenilik barındırmaktadır. Buna rağmen geleneksel devlet işleyişiyle benzer şekilde e-devletin de birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlar arasında e-Devlet hizmetlerinin kamuya entegrasyonuna ilişkin sorunlar, e-Devlet hizmetleriyle gelen yeniliğin benimsenmesini engelleyen kültürel sorunlar, e-Devlet sisteminin güvenliğine ilişkin sorunlar, e-devletin kamuya oluşturacağı mali yüke ilişkin finansal sorunlar, e-devletin bir teknoloji tabanlı uygulama olması nedeniyle neden olabileceği teknolojik sorunlar, e-Devlet hizmetlerinin mahremiyet ve kişisel verilerin korunması noktasında neden olabileceği etik sorunlar, e-Devlet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikli iş gücü ve eğitim sorunları, e-devletin e-bürokrasi sorunları ve e-Devlet hizmetlerine erişimin önündeki sorunlar öne çıkmaktadır.


E-Devletin geleceğini açıklayabilme

E-Devlet projesinin geleceği öncelikli olarak projenin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına bağlıdır. E-Devletin geleceği hem ekonomik hem politik hem de kültürel birçok boyut içermektedir. Öncelikli olarak ekonomik yönden e-Devlet yatırımlarının karşılığının alınması projenin geleceği için oldukça önemlidir. Projenin tüm devlet kurumları tarafından sahiplenilmesi aynı zamanda politik de bir süreçtik. Bu noktada politik karar mercilerine ve siyasetçilere önemli görevler düşmektedir. E-Devletin önündeki tüm sorunların çözümlenmesi kadar e-Devlete yönelik bir kültürel hazırbulunuşluk da oldukça önemlidir. Toplumun tüm kesimlerince e-Devlet hizmetlerinin benimsenmesi projenin sürdürülebilir bir boyut kazanması açısından oldukça önemlidir.


E-Devlet ve e-demokrasi ilişkisini açıklayabilme

E-Devlet ve e-demokrasi kavramlarının her ikisi de bilgi ve iletişim teknolojilerini temel alan yenilikçi kavramlardır. E-Devlet hizmetlerinin toplumdaki dijital kültürün gelişmesine katkı sağlaması ve temel hedeer arasında olan katılımcı demokrasiyi geliştirmesi beklenmektedir. E-Devlet hizmetlerine yönelik uyum mekanizmaları geliştirildikçe vatandaşların elektronik ortamlarda iş yapma kültürleri de gelişecektir. Böylece e-demokrasinin katılım ve teknoloji kullanım noktalarındaki açıklarının kapatılmasına önemli katkılar sağlanacaktır.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support