Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir ve Nasıl Geliştirilmelidir?

UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir ve sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmak için önemlidir.

Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir ürün ya da hizmet oluşturma sürecinde, tüketicinin beklentisini karşılamak için atılacak ilk adımdır. Pazarlamacılar için araştırmalar ve sezgisel tasarımın bir araya geldiği bu süreç çok önemlidir. Çünkü böylece hem ilk satın alma kararına etkide bulunur hem de uzun süreli kullanıcı memnuniyeti sağlayabilirler.

Pazarlama sektörünün rekabeti nedeniyle, markalar sürekli olarak rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. İlk satışta başarıya ulaşmak için çok sayıda marka stratejisi oluşturuluyor. Buradan sonraki en önemli adım müşterileri marka savunucusuna çevirmek. Çünkü marka savunucuları kulaktan kulağa reklam yaparak satışlarınızı artırırlar ve böylece viral başarıya ulaşabilirsiniz.


Web Siteleri Ve Uygulama Tasarımı İçin Kullanıcı deneyimi

Web sitenizin ve uygulamalarınızın rakiplerinizden farklı olması gerekiyor çünkü ticaret, müşterilerin marka bilgilerine akıllı telefonları ve tabletleri aracılığıyla ulaştığı mobil teknoloji üzerinden yapılmaya başladı.

Bu gelişmelerin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Örneğin, online araştırma yapan müşteri için bilgiye ulaşmak zorlaştıkça satış yapmak ya da pozitif etki bırakmak da o kadar zorlaşıyor. Bu nedenle web ya da uygulama üzerinden satış yapabilmeniz için kusursuz bir kullanıcı deneyimi tasarımına sahip olmanız gerekiyor.

UX tasarımı kullanıcı merkezlidir. Yani, bir UX tasarımcısının görevi uygulamanın ya da web sitesinin yaratıcı yanlarını müşteri için kullanışlı hale getirmektir. Bazen estetik olan ögeler, navigasyon açısından cazip olmayabilir. Tamamen ilham veren bir görünüşe odaklanmak son kullanıcının ihtiyaçlarının gözden kaçmasına neden olabilir.

Bu nedenle tasarım aşamasında web sitesinin ya da uygulamanın kullanımının ne kadar keyifli olduğunu ve navigasyonun kolaylığını test etmelisiniz. Amacınız kullanıcıya şık bir tasarım sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim yaşatmak olmalıdır.


Sezgisel Tasarım: UX Tasarımcıları İçin Marka Algısı Süreci

Bir sistem oluştururken ya da marka mesajı iletirken, sistem ne kadar karmaşık olursa müşterinin memnuniyeti o kadar azalır. Uygulamanın ya da web sitesinin tasarımı bu nedenle çok önemlidir. Bir eticaret sitesinin başarısı birçok değişkene bağlı olsa da bilgilere kolay erişim bunlar arasında en büyük etkiye sahiptir.

Bir web sitesine gelen ziyaretçi, site içerisinde rahatça gezinebiliyor ve içerikle aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu sitedeki bilgilere kolay erişilebiliyor demektir. Yani bu UX açısından başarılı bir sitedir.

Bir web sitesinin, uygulamanın, ürünün ya da hizmetin marka algısı markanın güçlü ve biricik iletişim kaynağıdır. Örneğin, Coca-Cola’nın kırmızısı ona özel bir marka algısı yaratır. Kırmızı rengi bu markayla özdeşleşmiştir. Bu algıyı yaratmak için müşterilerinizin web siteniz ya da uygulamanızda uzun zaman geçirmesini sağlamanız gerekir.

Araştırmalar da, bir web sitesinde ya da uygulamada geçirilen süre uzadıkça satın alma ve dönüşüm ihtimalinin arttığını gösteriyor. Bu nedenle, web siteniz ya da uygulamanız üzerinden daha fazla kâr elde etmek için en doğru kullanıcı deneyimini sunmanız gerekiyor.


Kullanıcı Odaklı Konseptler

Bir UX tasarımcısı iseniz müşterinin davranışını gözlemleyerek bilgilere ya da ürünlere erişim yönteminin veya uygulamasının problemlerini tespit etmelisiniz. Müşterileriniz için akıcı olan yapıyı ve ürününüzü deneyimlerken, müşterilerinizin karşılaştığı sorunları göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz, empati kurmalısınız.

UX tasarımınızın başarılı olup olmadığını test etmek için;

  • A/B test verisi oluşturun ve farklı tasarımlara, grafiklere ve içerik etkileşimlerine ait dönüşüm oranlarını değerlendirin. Böylece veri miktarının yanı sıra, verinin kullanıcı süreci ve hata tespitini ayrıntılandırmak üzere nerede ve ne zaman kullanıldığı bilgisine de ulaşabilirsiniz.
  • Test sürecine dahil olanların etkileşimlerine ait sonuçları kaydedin. Aksaklık yaşanan ya da rahatsız edici veya karmaşık olan bölümleri tespit edin.

Personalar

UX tasarımcıları genellikle bir ya da daha fazla hayali kullanıcı, yani persona kullanır. Bu personalar, markanın ortalama müşteri profilinin ihtiyaçları ve taleplerine uygun olarak oluşturulur. Her bir persona kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine sahiptir. Böylece ürün, web sitesi ya da uygulama farklı müşterilere hitap eder hale getirilir.

Tüm dünya üzerinden insanlara hitap etmesi istenen bir tasarım için farklı karakter tipleri A/B testine yerleştirilir. Örneğin, ticari bir web sitesi tasarımında, persona kullanımı sayesinde optimal navigasyon için wireframe ve site haritası geliştirilir.


Sonuç

UX ile ilgili en heyecan verici özellik müşteri memnuniyetini ilk belirleyen etken olmasıdır. Tasarım müşteri odaklı olmaya başladıkça satış ve talepler de uygun şekilde değişti. Bu nedenle Microsoft gibi markalar müşteri sadakati yaratmak için kullanıcı deneyimi araştırmalarına büyük önem veriyor. Markaların müşteri ile empati kurması ve satış kazancını birlikte düşünmesi gerekiyor.